ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie ConsentFett i nötter
Nöt - Massor med nötA--0A-EX - EX - U2-0

Fett i nötter

Fett i nötter

Nötter innehåller mycket fett men fettet som finns i nötterna är nyttigt. Vilka fetter och mängden av fett som de olika nötterna innehåller varierar men generelt är alla nötter som man kan köpa i mataffärerna och hälsokostbutikerna nyttiga.

Det är dock viktigt att försöka undvika de mest saltade nötterna som jordnötter och även cashewnötter för dessa innehåller förhållandevis mycket salt.

H-EX - EX - U2-1

Feta nötter

Har kan du jämföra fetthalten i de olika sorters nötter som finns. Dock kan fetthalten variera lite för en och samma nötsort men alla nötfetter är relativt nyttiga och bra.

NötFett ΣMättat fettEnkel-
omättat
Fler-
omättat
Omega 3Omega 6
Cashewnöt44%8%26%8%8%0%
Chiafrö31%3%2%24%18%6%
Ekollon24%3%15%6%0%6%
Hasselnöt61%3%49%7%0%7%
Jordnöt48%7%24%16%0%15%
Kastanjenöt2%1%1%0%0%0%
Kokosnöt33%29%2%1%0%0%
Macadamiannöt76%10%30%4%0%1%
Mandel51%4%31%12%0%12%
Mongongonöt57%11%12%24%1%20%
Muskotnöt36%26%3%1%0%0%
Paranöt66%15%25%21%0%21%
Pekannöt72%6%40%21%1%6%
Pilinöt77%38%31%8%?%?%
Pinjenöt68%5%19%34%1%25%
Pistagenöt45%6%24%14%0%14%
Valnöt65%6%9%47%9%38%

Mer fakta om nötter, fröer och mandlar

Nedan kan du läsa massor med nyttig information om nötter av alla sorter men även om fröer och hårda frukter.

H-EX - EX - U2-2


I-EX - EX - U2-3



Meny - Nöt
Till förstasidan på www.nöt.seHögst upp på sidanLängst ned på sidan
MandlarCashewMacadamiaChiafrön